The West Central Trojan track team hosted the West Central Early Bird meet on Tuesday, April 6th. The boys team finished second while the girls team finished third for the Trojans. Madison won both the boys and girls team titles. Parker finished second on the girls side.
The Trojans will be back on the track on Thursday, April 8th in Colton for the Mark Acheson Invitational.
Individual Results
Girls
100m Dash
- Emma Goehring (2nd) – :13.63
- Jada VanOverbeke (4th) – :13.76
- Rylee Haldeman (7th) – :14.10
- Stormee Klein (8th) – :14.31
- Molly Anderson – :14.33
- Melissa Anderson – :14.53
- Taya Brown – :15.19
- Lily Bornitz – :15.20
- Olivia Hofer – :15.52
- Cecilia Nelson – :16.91
200m Dash
- Sadie Berg (2nd) – :27.58
- Molli Thornton (3rd) – :28.24
- Emma Goehring (4th) – :29.36
- Jada VanOverbeke (5th) – :29.49
- Stormee Klein (6th) – :30.04
- Rylee Haldeman (7th) – :30.10
- Peyton Meadors – :30.84
- Addison Meadors – :31.90
- Lily Bornitz – :32.12
- Harper Evans – :32.54
- Taya Brown – :32.80
- Paige Pilker – :33.15
- Lola Galpin – :33.51
- Cecilia Nelson – :33.87
400m Dash
- Peyton Meadors (1st) – 1:07.62
- Keighlor Nolz (4th) – 1:08.02
- Tessa VanOverbeke – 1:12.27
- Clara Nelson – 1:12.55
- Jazelle Jarding – 1:14.10
800m Run
- Abbie Cain (3rd) – 2:53.57
- Ryenn Caffrey (6th) – 2:55.88
1600m Run
- Reagan Stallman (8th) – 6:33.52
- Sayda Rolfson – 6:37.21
- Hadley Larson – 6:38.20
4x100m Relay
- 1st – Emma Goehring, Jada VanOverebeke, Rylee Haldeman, Lily Sidel – :53.18
4x200m Relay
- 1st – Sadie Berg, Molli Thornton, Emma Goehring, Lily Sidel – 1:50.97
4x800m Relay
- 3rd – Jazelle Jarding, Tessa VanOverbeke, Ellie McDonald, Clara Nelson – 11:19.81
Sprint Medley Relay
- 2nd – Melissa Anderson, Stormee Klein, Shelby Sherard, Ellie McDonald – 5:01.38
Shot Put
- Cambell Fischer (3rd) – 33’9″
- Aysia Hall (8th) – 29’6.5″
- Josie Koch – 22’11”
- Oliva Hofer – 19’1″
Discus
- Josie Koch – 70’0″
- Oliva Hofer – 51’5″
High Jump
- Jada VanOverbeke (3rd) – 4’8″
Long Jump
- Sadie Berg (3rd) – 14’9.5″
- Rylee Haldeman (4th) – 13’11”
- Clara Nelson (6th) – 13’0.5″
- Stormee Klein – 12’8″
- Taya Brown – 11’10”
- Lola Galpin – 9’11”
Boys
100m Dash
- Mason Berens (2nd) – :12.12
- Justin Zirpel (5th) – :12.67
- Isaiah Colon (7th) – :12.77
- Owen Heath – :12.97
- Jesse Jost – :13.05
- Carson Berens – :13.57
- Treven Price – :13.81
- Ashton Engen – :13.96
- Kennith Rolfson – :14.37
- Paden Schulte – :14.61
- Levi Anderson – :14.79
- Chase Brown – :15.41
- Caleb Mellema – :21.13
200m Dash
- Jesse Jost (2nd) – :26.27
- Paden Schulte – :30.08
- Levi Anderson – :31.61
- Chase Brown – :34.36
- Caleb Mellema – :46.29
400m Dash
- Layton Johnson (3rd) – :57.08
- Jude Jarding (7th) – :59.98
- Dylan Sherard (8th) – :59.99
- Dylan Stromer – 1:00.92
- Wyatt Nielsen – 1:01.26
- Cade VanderWoude – 1:03.34
- Ashton Engen – 1:04.61
- Gabe Gebhard – 1:10.46
- Sam Freudig – 1:30.80
800m Run
- Dylan Stromer (5th) – 2:25.69
- Cade VanderWoude (7th) – 2:26.59
- Gabe Gebhard – 2:38.86
- Henry Wlater – 3:00.02
- Carson Garry – 3:00.35
1600m Run
- Blake Stark (6th) – 5:35.33
- Griffin Stallman – 5:54.85
- Austin Brookfield – 6:40.20
300m Hurdles
- Tommy Berg (1st) – :47.38
- Kennith Rolfson – 1:00.17
- Carson Garry – 1:04.59
4x100m Relay
- 2nd – Isaiah Colon, Braden Dierricks, Mason Berens, Wyatt Nielsen – :47.33
4x200m Relay
- 2nd – Braden Diericks, Mason Berens, Owen Heath, Justin Zirpel – 1:40.93
4x800m Relay
- 2nd – Justin Schumacher, Erik Setten, Dylan Sherard, Ben Strunk – 9:30.28
Sprint Medley Relay (100, 100, 200, 400)
- 1st – Jesse Jost, Matt Loger, Caleb Schulte, Gunnar Cuka – 1:56.56
Sprint Medley Relay (200, 200, 400, 800)
- 1st – Braden Diericks, Justin Zirpel, Derek Eidsness, Justin Schumacher – 4:00.07
Shot Put
- Josh Livermore (1st) – 43’3″
- Braden Traub-Jensen (3rd) – 37’1.5″
- Jacob Nelson (8th) – 33’7″
- AJ Ingalls – 29’8″
- Curtis Froke – 27’7″
- Abram Maras – 27’6.5″
Discus
- Josh Livermore (2nd) – 92’10”
- Curtis Froke (5th) – 89’5″
- Braden Traub-Jensen (7th) – 82’5″
- Jacob Nelson (8th) – 80’8″
- AJ Ingalls – 75’5″
- Abram Maras – 60’3″
High Jump
- Derek Eidsness (1st) – 6’0″
- Owen Heath (5th) – 5’4″
- Caleb Schulte (7th) – 4’10”
Long Jump
- Braden Diericks (2nd) – 19’8″
- Derek Eidsness (4th) – 19’2″
- Isaiah Colon (5th) – 18’6.5″
- Gunnar Cuka (6th) – 18’4.5″
- Caleb Schulte – 16’8.5″
Triple Jump
- Isaiah Colon (4th) – 32’3.5″