The Dell Rapids Quarrier boys team won the Brace-Hopfinger meet in Volga on Tuesday, April 14th. The Quarrier girls track team finished second.
The girls finished with a team score of 107.50. Madison won the girls event with a team score of 185.50. Sioux Valley finished third with 85 points. The Quarrier boys won with a team score of 188. Madison finished second with 145 points, and Sioux Valley finished third with 79 points.
The Quarriers will travel to Beresford for the BAH Invitational on Tuesday, April 21st.
Individual Girls Results
100m Dash
- Samantha Verver (1st) – :12.90
- Kali Graham (8th) – :13.90
- Kiah Schumacher – :14.30
- Rebekah Tiernan – :15.70
200m Dash
- Lindsey Morris – :30.90
- Kiah Schumacher – :32.20
- Megan Miles – :32.50
- Hannah Fiedler – :33.50
400m Dash
- Shaylee Hoff (3rd) – 1:06.4
- Raigan Schmidt (7th) – 1:09.0
800m Run
- Amanda Tomes – 3:02.9
- Sydney Stofferahn – 3:04.3
3200m Run
- Shaina Visser (6th) – 14:12.1
100m Hurdles
- Sydney LaCoursiere (6th) – :19.1
300m Hurdles
- Sydney LaCoursiere – 1:02.3
4x100m Relay
- Sami Reider, Aspen Hansen, Ava Schuring, Samantha Verver (1st) – :54.4
4x200m Relay
- Shaylee Hoff, Aspen Hansen, Ava Schuring, Samantha Verver (3rd) – 1:55.1
4x400m Relay
- Sami Reider, Ava Schuring, Aspen Hansen, Shaylee Hoff (2nd) – 4:29.0
1600 Sprint Medley
- Kiah Schumacher, Megan Miles, Lindsey Morris, Shaina Visser (8th) – 5:12.1
High Jump
- Kali Graham (4th) – 4’08”
Long Jump
- Demi Erickson (1st) – 15’11.25″
- Emma Paul (7th) – 14’02.50″
- Jessica Tisher – 13’09.75″
Triple Jump
- Jessica Tisher (8th) – 31’04.50″
Shot Put
- Mikaela Stofferahn (1st) – 36’10.50″
- Brittney Siemonsma (3rd) – 34’3.75″
- Sara Van Regenmorter (8th) – 31’5.50″
- Jill Nelson – 31’3.00″
Discus
- Mikaela Stofferahn (1st) – 104’02”
- Brittney Siemonsma (2nd) – 103’11”
- Jill Nelsen (5th) – 86’05”
- Sydney Stofferahn (8th) – 80’08”
- Mara Adams – 77’04”
Individual Boys Results
100m Dash
- Ian Bergstrom (1st) – :11.3
- Seth Anderson (6th) – :11.7
- Anthony Miller (8th) – :11.7
- Ross Wiebenga – :12.8
200m Dash
- Adam Reams (1st) – :24.1
- Sam White (2nd) – :24.4
- Ian Bergstrom (7th) – :25.1
- Jace Nelson – :26.2
400m Dash
- Adam Nagelhout (4th) – :56.3
- Hunter Hansen (5th) – :56.5
- Josh Roemen – 1:02.4
- Matt Gillogly – 1:04.5
800m Run
- Micah Roemen (4th) – 2:24.8
- Brett Mogen (5th) – 2:25.8
- Harrison Schreurs – 2:40.7
1600m Run
- Trent Knuppe (6th) – 5:20.8
- Micah Roemen – 5:32.4
- Brett Mogen – 5:40.6
- Harrison Schreurs – 6:27.2
3200m Run
- Trent Knuppe (4th) – 11:33.0
- Caleb Kirschenmann – 12:08.4
- Micah Roemen – 12:33.7
110m Hurdles
- Riley Jurgensen (3rd) – :17.4
- Henry LaCoursiere (7th) – :17.8
300m Hurdles
- Henry LaCoursiere (4th) – :46.1
- Riley Jurgensen (6th) – :47.7
4x100m Relay
- Tanner Ljunggren, Sam White, Riley Schmidt, Adam Reams (1st) – :44.9
4x200m Relay
- Adam Reams, Ian Bergstrom, Riley Schmidt, Sam White (1st) – 1:34.7
4x400m Relay
- Riley Schmidt, Hunter Hansen, Ben Gillogly, Tanner Heim (1st) – 3:43.8
4x800m Relay
- Tanner Heim, Ben Gillogly, Ted DeLange, Caleb Kirschenmann (1st) – 9:08.5
1600 Sprint Medley
- Matt Gillogly, Tanner Heim, Derek Ahlers, Ted DeLange (2nd) – 4:03.5
High Jump
- Mason Schmidt (2nd) – 6’00”
- Jeffery Schuch (7th) – 5’04”
Long Jump
- Ty Hoglund (1st) – 20’8.75″
- Tanner Ljunggren (2nd) – 20’5.00″
- Adam Nagelhout (3rd) – 19’10.50″
Triple Jump
- Tanner Ljunggren (2nd) – 39’11.50″
- Jace Nelson – 35’7.00″
Shot Put
- Ben Hammer (1st) – 51’1.75″
- Cole Van Duyn (8th) – 39’7.50″
- Keegan Hemenway – 39’4.00″
- Nick Palmer – 35’11.50″
Discus
- Ben Hammer (2nd) – 129’05”
- Keegan Hemenway (6th) – 111’09”
- Trevor Pulscher – 103’04”
- Nick Palmer – 81’03”