Cardinals and Quarriers State Track Results

sdhsaaLogoAthletes from the Dell Rapids St Mary Cardinals and Dell Rapids Quarrier track teams are participating in the 2018 South Dakota state track meet held in Rapid City on Friday, May 25th and Saturday, May 26th.

The Cardinals’ Ella Heinitz finished 2nd in the 400m dash and 8th in the 800m dash, and Weston Geraets had a 6th place finish in the triple jump.  The boys 4x800m Relay team also finished 7th.  For the Quarriers the girls’ 4x100m relay team finished 4th, girls’ 4x200m relay team finished 7th, girls’ 4x400m relay team finished 4th, the boys’ 4x100m relay team placed 3rd, and the boys’ 4x400m relay team also placed 3rd.  Aspen Hansen and an 8th place finish in the 300m hurdles.  Mason Schmidt won the High Jump event for the second year in a row and placed 8th in the long jump.  Sydney Stofferahn finished 8th in the Discus, and Emma Paul finished 8th in the Shot Put.

Individual Girls Results

100m Dash Prelims (Class B)

  • Ella Heinitz – DRSM – :13.18 **Qualified for finals**

100m Dash Finals (Class B)

  • Ella Heinitz (8th) – DRSM – :13.15

200m Dash Prelims (Class B)

  • Ella Heinitz – DRSM – :27.62

400m Dash Prelims (Class B)

  • Ella Heinitz – DRSM – 1:00.64 **Qualified for finals**

400m Dash Finals (Class B)

  • Ella Heinitz (2nd) – DRSM – 1:00.58

800m Run (Class B)

  • Ella Heinitz (10th) – DRSM – 2:29.89
  • Tana Harrinton (17th) – DRSM – 2:45.78

3200m Run (Class B)

  • Addy Gilbert (10th) – DRSM – 13:29.88

Shot Put (Class B)

  • Maddie Schwebach (14th) – DRSM – 33’8.75″

4x100m Relay Prelims (Class A)

  • Hannah VanOverbeke, Shaylee Hoff, Hannah Heiberger, Aspen Hansen – DR – :51.06  **Qualified for finals**

4x10om Relay Finals (Class A)

  • Hannah VanOverbeke, Shaylee Hoff, Hannah Heiberger, Aspen Hansen (4th) – DR – :51.81

1600m Sprint Medley Relay Prelims (Class A)

  • Sam Price, Ava Schuring, Brooke Klein, Kat Fletcher – 4:46.42

High Jump (Class A)

  • Kyra Graham (12th) – DR – 4’7″

4x200m Relay Prelims (Class A)

  • Hannah VanOverbeke, Shaylee Hoff, Ava Schuring, Aspen Hansen – DR – 1:48.23  **Qualified for finals**

4x200m Relay Finals (Class A)

  • Hannah VanOverbeke, Shaylee Hoff, Ava Schuring, Aspen Hansen (7th) – DR – 1:49.11

300m Hurdles Prelims (Class A)

  • Aspen Hansen – DR – :46.39  **Qualified for finals**

300m Hurdles Finals (Class A)

  • Aspen Hansen (8th) – DR – :51.39

400m Dash Prelims (Class A)

  • Shaylee Hoff – DR – 1:01.71

4x400m Relay Prelims (Class A)

  • Madysen VanOverbeke, Ava Schuring, Aspen Hansen, Shaylee Hoff – DR – 4:11.22    **Qualified for finals**

4x400m Relay Finals (Class A)

  • Madysen VanOverbeke, Ava Schuring, Aspen Hansen, Shaylee Hoff (4th) – DR – 4:12.19

Discus (Class A)

  • Sydney Stofferahn (8th) – DR – 106’8″
  • Emma Paul (20th) – DR – 92’00”

Shot Put (Class A)

  • Emma Paul (8th) – DR – 35’3.5″

3200m Run (Class A)

  • Katrina Kruel (15th) – DR – 12:58.03

Long Jump (Class A)

Hannah Heiberger (14th) – DR – 16’2.5″

 

Individual Boys Results

800m Run (Class B)

  • Connor Libis (14th) – DRSM – 2:13.40

Triple Jump (Class B)

  • Weston Geraets (6th) – DRSM – 41’2.5″

300m Hurdles Prelims (Class B)

  • Ethan Geraets – DRSM – :43.84

4x800m Relay (Class B)

  • Ryan Eining, Connor Libis, Logan Gaspar, Ethan Geraets (7th) – DRSM – 8:39.83

1600m Run (Class B)

  • Ryan Eining (13th) – DRSM – 5:01.94

High Jump (Class A)

  • Mason Schmidt (1st) – DR – 6’4″
  • Brayden Pluscher (9th) – DR – 5’10”
  • Ryker Pedde (16th) – DR – 5’8″

Triple Jump (Class A)

  • Josh Heinemann (23rd) – DR – 38’9″

4x100m Relay Prelims (Class A)

  • Blake Reider, Derek Ahlers, Mason Schmidt, Andrew Hegge – :44.18  **Qualified for finals**

4x100m Relay Finals (Class A)

  • Blake Reider, Derek Ahlers, Mason Schmidt, Andrew Hegge (3rd) – DR – :44.43

1600m Sprint Medley Relay Prelims (Class A)

  • Jeffrey Schuch, Logan Stone, Danek Hilmar, Karsen Welbig – DR – 4:05.77

4x200m Relay Prelims (Class A)

  • Blake Reider, Derek Ahlers, Logan Stone, Andrew Hegge – DR – NT

4x400m Relay Prelims (Class A)

Blake Reider, Mason Schmidt, Caleb Kirschenmann, Derek Ahlers – DR – 3:32.67  **Qualified for finals**

4x400m Relay Finals (Class A)

  • Blake Reider, Mason Schmidt, Caleb Kirschenmann, Derek Ahlers (3rd) – DR – 3:32.62

Long Jump (Class A)

Mason Schmidt (8th) – DR – 21’4″

Share and Like this story: