Connect with us

Track

Boys 3rd, Girls 5th for De Smet at Region 2B Track Meet

The De Smet Bulldog track teams took part in the Region 2B meet in Elkton on Thursday, May 18th.  The boys team finished third with 111 points.  The girls team had a fifth place finish with 72 points.

Jada Burke won the high jump.  Ivey Schoenfelder placed second in the discus.  Charli McCune finished third in the 400m dash.  Aude Currier finished third in the discus.  The sprint medley relay team of Julie Anderson, Emma Albrecht, Hazel Luethmers, and Adalyn Gross had a third place finish.  Mirra Beck took fourth in both the 100m and 300m hurdles.  The 4x200m relay team of Anderson, Albrecht, Alyssa Asleson, and Beck placed fourth.  The 4x800m relay team of Gross, Bella Wilkinson, Megan Dylla, and Aubree Blue also finished fourth.

Damon Wilkinson won both the shot put and the discus.  Tom Aughenbaugh took first in the triple jump.  George Jensen was second in the triple jump.  Ganon Henrich was second in the 100m dash and third in the 200m dash.  Trace VanRegenmorter was second in the 300m hurdles and third in the 110m hurdles.  The 4x100m relay team of Henrich, VanRegenmorter, Kadyn Fast, and Premek Pekara finished second.  Fast placed third in the long jump.  The 4x200m relay team of Henrich, Britt Carlson, Fast, and VanRegenmorter placed third.  Samuel Gigov was fourth in both the shot put and discus.

Girls Results
100 Meters Varsity – Finals
21. 9 Maccailyn Pilar 17.51a De Smet
200 Meters Varsity – Finals
17. 7 Addelyn Jensen 32.00aPR De Smet
400 Meters Varsity – Finals
3. 8 Charli McCune 1:06.85aPR De Smet
800 Meters Varsity – Finals
12. 7 Bella Wilkinson 2:47.69aPR De Smet
100m Hurdles Varsity – Finals
4. 10 Mirra Beck 18.02a De Smet
6. 8 Charli McCune 19.04aPR De Smet
300m Hurdles Varsity – Finals
4. 10 Mirra Beck 50.87aPR De Smet
4×100 Relay Varsity – Finals
5.
12 Julie Anderson
12 Emma Albrecht
10 Alyssa Asleson
9 Hazel Luethmers
55.22a De Smet – A
4×200 Relay Varsity – Finals
4.
12 Julie Anderson
12 Emma Albrecht
10 Alyssa Asleson
10 Mirra Beck
1:54.18a De Smet – A
4×800 Relay Varsity – Finals
4.
8 Adalyn Gross
7 Bella Wilkinson
9 Megan Dylla
9 Aubree Blue
10:50.26a De Smet – A
SMR 1600m Varsity – Finals
3.
12 Julie Anderson
12 Emma Albrecht
9 Hazel Luethmers
8 Adalyn Gross
4:44.13a De Smet – A
Shot Put Varsity – Finals
5. 9 Ivey Schoenfelder 29-11.50 De Smet
8. 9 Audi Currier 28-05.00PR De Smet
Discus Varsity – Finals
2. 9 Ivey Schoenfelder 103-05PR De Smet
3. 9 Audi Currier 101-03PR De Smet
High Jump Varsity – Finals
1. 12 Jada Burke 5-01.25SR De Smet
5. 10 Mirra Beck 4-05.00 De Smet
8. 7 Addelyn Jensen 4-05.00 De Smet
Long Jump Varsity – Finals
9. 12 Jada Burke 13-07.50 De Smet
Boys Results
100 Meters Varsity – Finals
2. 10 Ganon Henrich 11.40a De Smet
10. 11 Wyatt Rigge 12.66a De Smet
200 Meters Varsity – Finals
3. 10 Ganon Henrich 23.61a De Smet
400 Meters Varsity – Finals
7. 11 Wyatt Rigge 59.48aPR De Smet
800 Meters Varsity – Finals
8. 8 Gabriel Augenbaugh 2:25.01aPR De Smet
1600 Meters Varsity – Finals
13. 9 Chase Temme 5:37.67a De Smet
16. 8 Gabriel Augenbaugh 5:45.84aPR De Smet
3200 Meters Varsity – Finals
9. 9 Chase Temme 12:40.33aPR De Smet
110m Hurdles Varsity – Finals
3. 11 Trace VanRegenmorter 18.29a De Smet
300m Hurdles Varsity – Finals
2. 11 Trace VanRegenmorter 46.30a De Smet
4×100 Relay Varsity – Finals
2.
10 Ganon Henrich
11 Trace VanRegenmorter
11 Kadyn Fast
11 Premek Pekara
46.21a De Smet – A
4×200 Relay Varsity – Finals
3.
10 Ganon Henrich
11 Britt Carlson
11 Kadyn Fast
11 Trace VanRegenmorter
1:37.58a De Smet – A
Shot Put Varsity – Finals
1. 12 Damon Wilkinson 46-10.00 De Smet
4. 10 Samuel Gigov 40-03.50PR De Smet
7. 10 Payton Botkin 39-02.50PR De Smet
Discus Varsity – Finals
1. 12 Damon Wilkinson 134-09 De Smet
4. 10 Samuel Gigov 126-11 De Smet
9. 9 Grant Wilkinson 101-04PR De Smet
High Jump Varsity – Finals
8. 11 George Jensen 5-05.00 De Smet
Long Jump Varsity – Finals
3. 11 Kadyn Fast 18-10.25 De Smet
6. 11 Britt Carlson 17-03.00 De Smet
7. 11 George Jensen 17-00.00 De Smet
Triple Jump Varsity – Finals
1. 11 Thomas Aughenbagh 39-02.50PR De Smet
2. 11 George Jensen 38-10.50 De Smet
5. 11 Britt Carlson 36-10.50PR De Smet

Advertisement
Anderson Lumber
Bernies Barber Shop
De Smet Event Center
Wards Store and Bakery

Must See

More in Track