Mason Schmidt Signs with SDSU

MasonSchmidtSDSU2017Dell Rapids senior Mason Schmidt is the latest Quarriers to sign a letter of intent.  Schmidt signed his letter for the South Dakota State University Jackrabbit track and field team on Tuesday, November 14th.

Schmidt is a four-time state qualifier in track as well as a three-time All-State high jumper.  Schmidt finished eighth at state in 2013 as an eighth grader.    He was the State A high jump runner-up in 2016 and the State A high jump in 2017.  Schmidt was also part of the 1600m relay runner-up team in 2017.  Along with his state track meet accomplishments, Schmidt won the Howard Wood Dakota Relays high jump title in 2017 and was a High Jump State Gold Medal winner in 2017.

Schmidt was also a member of the Quarrier boys golf team and football team this past fall and will be a part of the Quarrier boys basketball team this winter.

Share and Like this story:

2017 State Track Meet Results for DR and DRSM

TrackLogoBoth the Dell Rapids Quarrier and Dell Rapids St Mary Cardinal track teams had athletes that participated in the 2017 State A and State B Track Meet in Sioux Falls on Friday, May 26th, and Saturday, May 27th.

The two schools combined to have 14 place winners at the state meet.  Mason Schmidt took home the individual title for the High Jump with a leap of 6’7″.

The Dell Rapids boys finished tied for 7th overall with 32 points.  Sioux Falls Christian won the Class A Boys title.  Madison and St Thomas More tied for 1st in the Class A Girls.  Chester Area won the Class B Boys title, and Duebrook Area won the Class B Girls title.

Individual Girls Results:

800m Relay

  • Dell Rapids – 8th – 1:50.02

3oom Hurdles

  • Aspen Hansen (DR – 4th) – :48.64

4x400m Relay

  • Dell Rapids – 3rd – 4:12.19

1600m Run

  • Christina Vogel (DRSM – 8th) – 5:33.04

400m Dash

  • Ella Heinitz (DRSM – 4th) – 1:00.61

800m Run

  • Ella Heinitz (DRSM – 5th) – 2:23.52

Individual Boys Results:

100m Dash

  • Hunter Hansen (DR – 8th) – :11.50

4x200m Relay

  • Dell Rapids – 4th – 1:32.76

400m Dash

  • Tanner Heim (DR – 6th) – :51.33

1600m Medley Relay

  • Dell Rapids – 7th – 3:58.61

4x400m Relay

  • Dell Rapids – 2nd – 3:26.38

High Jump

  • Mason Schmidt (DR – 1st) – 6’7″
  • Sheldon Siemonsma (DR – 8th) – 6’1″

Triple Jump

  • Sheldon Siemonsma (DR – 7th) – 42’1″

 

Share and Like this story:

Boys 2nd, Girls 3rd for Quarrier Track at Region 3A

NewDRLogoThe Dell Rapids Quarrier boys track team placed 2nd with a total 0f 151 points at the Region 3A track meet in Madison on Thursday, May 18th.  Sioux Falls Christian won the title with 213 points.  Madison placed 3rd with 127 points.  The Quarrier girls finished 3rd with 131 points.  Madison won the girls title with 187 points, and Sioux Falls Christian was 2nd with 143 points.

The Quarriers had four region champs on the day.  Aspen Hansen won the 300m Hurdles, Kali Graham won the High Jump, Dawson Kerzman won the Shot Put, and Ethan Brobjorg won the Discus.

The State A Track meet will be held on Friday, May 26th, in Tea, and then Saturday, May 27th, in Sioux Falls.

Individual Girls Results:

100m Dash

  • Hanna VanOverbeke (6th) – :13.92
  • Samantha Verver (7th) – :14.14

200m Dash

  • Hanna VanOverbeke (5th) – :28.90
  • Stephanie Geraets – :31.11
  • Kali Graham – :32.35

400m Dash

  • Shaylee Hoff (2nd) – 1:02.14
  • Madysen VanOverbeke (4th) – 1:07.38
  • Brooke Klein (7th) – 1:09.56

800m Run

  • Amanda Tomes  – 2:59.73

100m Hurdles

  • Sam Price (5th) – :20.23

300m Hurdles

  • Aspen Hansen (1st) – :49.82
  • Sam Price (6th) – :56.25

4x100m Relay

  • 3rd (Hanna VanOverbeke, Aspen Hansen, Ava Schuring, Samantha Verver) – :53.68

4x200m Relay

  • 2nd (Hanna VanOverbeke, Shaylee Hoff, Ava Schuring, Aspen Hansen) – 1:51.77

4x400m Relay

  • 2nd (Shaylee Hoff, Madysen VanOverbeke, Ava Schuring, Aspen Hansen) – 4:22.17

4x800m Relay

  • 3rd (Kathryn Fletcher, Regan Stone, Cydney Lee, Katie Jaycox) – 11:53.93

1600m Sprint Medley

  • 4th (Kali Graham, Stephanie Geraets, Brooke Klein, Kathryn Fletcher) – 4:59.12

High Jump

  • Kali Graham (1st) – 4’11”
  • Kyra Graham (2nd) – 4’7″
  • Hannah Heiberger (5th) – 4’5″

Long Jump

  • Hannah Heiberger (5th) – 14’8.75″
  • Stephanie Geraets (7th) – 13’00”

Triple Jump

  • Kali Graham (3rd) – 32’8.75″
  • Hannah Heiberger (4th) – 31’7″

Shot Put

  • Sydney Stofferahn (3rd) – 31’4.5″
  • Sara Van Regenmorter (5th) – 30’1.5″
  • Jayda Knuppe – 25’8.75″

Discus

  • Sydney Stofferahn (2nd) – 94’11”
  • Jayda Knuppe – 72’3″

Individual Boys Results:

100m Dash

  • Hunter Hansen (2nd) – :11.77
  • Anthony Miller (4th) – :12.30
  • Blake Reider (7th) – :12.50

200m Dash

  • Josh Roemen (5th) – :25.11
  • Ross Wiebenga (8th) – :25.34
  • Nick Boever – :25.71

400m Dash

  • Ross Wiebenga (7th) – :59.41
  • Eddie Price – 1:00.63

800m Run

  • Karsen Welbig (7th) – 2:18.67

1600m Run

  • Logan Millman (7th) – 5:24.23
  • James Lueders (8th) – 5:25.98

3200m Run

  • Carter Wynja (3rd) – 11:23.13
  • Canyon Lowman (4th) – 11:30.09
  • Mitchell Heinemann (5th) – 11:45.03

110m Hurdles

  • Jeffrey Schuch (5th) – :17.25
  • Avery Welbig (8th) – :19.33

300m Hurdles

  • Jeffrey Shuch (4th) – :45.74
  • Avery Welbig (8th) – :49.21

4x100m Relay

  • 3rd (Anthony Miller, Hunter Hansen, Andrew Hegge, Mason Schmidt ) – :45.14

4x200m Relay

  • 2nd (Derek Ahlers, Tanner Heim, Mason Schmidt, Hunter Hansen) – 1:33.99

4x400m Relay

  • 2nd (Derek Ahlers, Hunter Hansen, Mason Schmidt, Tanner Heim) – 3:28.11

4x800m Relay

  • 2nd (Caleb Kirschenmann, Derek Ahlers, Karsen Welbig, Tanner Heim) – 8:37.93

1600m Sprint Medley

  • 2nd (Adam Nagelhout, Andrew Hegge, Derek Ahlers, Caleb Kirschenmann) – 3:56.09

High Jump

  • Mason Schmidt (2nd) – 6’1″
  • Ryker Pedde (4th) – 5’9″
  • Sheldon Siemonsma (6th) – 5’7″

Long Jump

  • Sheldon Siemonsma (2nd) – 19’9″
  • Josh Heinemann (7th) – 18’2″
  • Tyler Wood – 17’00”

Triple Jump

  • Josh Heinemann (3rd) – 39’5.25″
  • Avery Welbig – 32’9.25″

Shot Put

  • Dawson Kerzman (1st) – 47’3″
  • Noah Randall – 32’4.25″

Discus

  • Ethan Brobjorg (1st) – 132’3″
  • Trevor Pulscher (3rd) – 121’4″
  • Mason Peter (6th) – 118’10”
Share and Like this story:

Quarrier Track Competes at Dak XII Meet

NewDRLogoThe Dell Rapids Quarrier track team competed at the Dak XII Conference meet in Beresford on Thursday, May 11th.  The Quarrier girls team finished with 39 team points.  Madison won the girls title with 110 points.  Canton was second with 88 points, and Beresford placed third with 80 points.  The Quarrier boys team finished third with 79 points.  Sioux Falls Christian won the boys title with 176.5 points.  Madison was second with 99 points.

Dell Rapids will be at the Region 3A meet on Thursday, May 18th.

Individual Girls Results:

100m Dash

  • Hanna VanOverbeke – :13.49
  • Samantha Verver – :13.51
  • Anake Hemenway – :13.80

200m Dash

  • Madysen VanOverbeke – :29.18
  • Stephanie Geraets – :29.67
  • Elly Schultz – :30.71

400m Dash

  • Shaylee Hoff (3rd) – 1:02.49
  • Brooke Klein – 1:09.68

800m Run

  • Shaylee Hoff (3rd) – 2:30.77
  • Amanda Tomes – 3:04.97
  • Emily Dorn – 3:17.07

100m Hurdles

  • Sam Price – :19.00

300m Hurdles

  • Aspen Hansen (4th) – :50.10
  • Sam Price – :55.99

4x100m Relay

  • 8th – :54.67

4x200m Relay

  • 5th – 1:51.74

4x400m Relay

  • 4th – 4:17.55

4x800m Relay

  • 8th – 12:02.74

1600 Sprint Medley Relay

  • 6th – 4:59.84

High Jump

  • Kyra Graham (6th) – 4’7″
  • Kali Graham – 4’7″
  • Hannah Heiberger – 4’5″

Long Jump

  • Hannah Heiberger – 15’0.5″
  • Stephanie Geraets – 11’3.5″

Triple Jump

  • Hannah Heiberger – 31’5″
  • Kali Graham – 30’7″

Shot Put

  • Sydney Stofferahn – 32’0″
  • Sara VanRegenmorter – 28’7.75″
  • Jayda Knuppe – 26’5″

Discus

  • Sydney Stofferahn (4th) – 101’2″
  • Chrystina Anderson – 72’7″
  • Jayda Knuppe – 61’9″

Individual Boys Results

100m Dash

  • Anthony Miller (5th) – :11.72
  • Blake Reider – :12.61

200m Dash

  • Hunter Hansen (3rd) – :23.04
  • Andrew Hegge – :24.27
  • Josh Roemen – :25.27

400m Dash

  • Tanner Heim (1st) – :52.04
  • Ryker Pedde – :59.40
  • Eddie Price – 1:01.18

800m Run

  • Karsen Welbig – 2:20.11
  • Canyon Lowman – 2:21.74

1600m Run

  • James Lueders – 5:23.93
  • Mitchell Heinemann – 5:24.26
  • Logan Millman – 5:43.93

3200m Run

  • Carter Wynja – 11:23.90

110m Hurdles

  • Jeffrey Schuch (5th) – :16.76
  • Avery Welbig – :18.36

300m Hurdles

  • Jeffrey Schuch – :47.24
  • Avery Welbig – :49.64

4x100m Relay

  • 3rd – :44.86

4x200m Relay

  • 8th – 1:37.47

4x400m Relay

  • 2nd – 3:32.46

4x800m Relay

  • 4th – 8:54.51

1600m Sprint Medley Relay

  • 2nd – 3:52.91

High Jump

  • Mason Schmidt (2nd) – 6’5″

Long Jump

  • Mason Schmidt (3rd) – 21’2″
  • Josh Heinemann – 18’2.5″
  • Nick Boever – 16’10.5″

Triple Jump

  • Sheldon Siemonsma (5th) – 40’9″
  • Josh Heinemann (8th) – 39’5″

Shot Put

  • Dawson Kerzman (2nd) – 48’11”
  • Noah Randall – 37’10”
  • Trevor Pulscher – 35’11”

Discus

  • Trevor Pulscher – 122’2″
  • Ethan Brobjorg – 106’1″

 

Share and Like this story:

Quarrier and Cardinal Track Teams at Dells Invite

TrackLogoThe Dell Rapids St Mary Cardinals and Dell Rapids Quarrier track teams were at the Dells Invite at Dell Rapids High School on Monday, May 8th.  The Quarrier girls finished second with a team score of 115.  The Cardinal girls finished sixth with a team score of 47.  Canton won the girls team title with 128 points.  The Quarrier boys won the boys title with 144 points.  The Cardinal boys team was eighth with 25 points.

Two St Mary school records were broken.  Christina Vogel broke the school record in the 1600m run with a time of 5:41.6.  This broke the old record of 5:46 held by Anna Wolles.  Ella Heinitz broke another school record as well, this time in the 800m Run.  Heinitz had a time of 2:21.1.  This broke the old record of 2:30.2 held by Mary Schwebach.  Heinitz’s time at the meet is the fastest reported time 800m Run time in Class B, and 7th overall in the state regardless of class!

The Cardinals will be at the Dakota Valley Conference meet on Thursday, May 11th in Elkton.  The Quarriers will be at the Dak-12 Conference meet in Beresford also on Thursday, May 11th.

Individual Girls Results:

100m Dash

  • Samantha Verver (DR – 2nd):  :13.3
  • Hanna VanOverbeke (DR – 3rd):  :13.4
  • Anaka Hemenway (DR – 6th):  :13.8

200m Dash

  • Stephanie Geraets (DR – 3rd):  :29.3
  • Elly Schultz (DR – 6th):  :30.0
  • Raigan Schmidt (DR):  :30.5

400m Dash

  • Shaylee Hoff (DR – 1st):  1:05.7
  • Ava Schuring (DR – 2nd):  1:06.3
  • Brooke Klein (DR – 3rd):  1:06.4
  • Tana Harrington (DRSM – 4th):  1:08.6
  • Raigan Schmidt (DR – 5th):  1:09.3

800m Run

  • Ella Heinitz (DRSM – 1st):  2:21.1
  • Shaylee Hoff (DR – 2nd):  2:27.5
  • Tana Harrington (DRSM):  2:48.3
  • Regan Stone (DR):  2:56.7
  • Kyra Graham (DR):  3:00.0
  • Amanda Tomes (DR):  3:00.5
  • Katie Jaycox (DR):  3:05.0
  • Paige Bunkers (DRSM):  3:08.7
  • Cydney Lee (DR):  3:10.8
  • Emily Dorn (DR):  3:15.8

1600m Run

  • Christina Vogel (DRSM – 1st):  5:41.9
  • Cassy Geraets (DRSM – 6th):  6:28.8

3200m Run

  • Christina Vogel (DRSM – 1st):  13:13.3

100m Hurdles

  • Kennedi Mullaney (DRSM – 5th):  :18.3
  • Sam Price (DR):  :19.2
  • Rhiannon Glazier (DRSM):  :19.6

300m Hurdles

  • Aspen Hansen (DR – 3rd):  :50.5
  • Sam Price (DR) – :54.9
  • Rhiannon Glazier (DRSM):  :55.2
  • Cassy Geraets (DRSM):  :56.2

4x100m Relay

  • Dell Rapids – 2nd:  :53.6
  • Dell Rapids St Mary:  :59.9

4x200m Relay

  • Dell Rapids – 2nd:  1:51.6
  • Dell Rapids St Mary:  2:04.0

4x400m Relay

  • Dell Rapids – 1st:  4:17.3

4x800m Relay

  • Dell Rapids St Mary – 4th:  11:38.3
  • Dell Rapids – 11:46.7

1600 Sprint Medley Relay

  • Dell Rapids – 3rd:  4:55.6

High Jump

  • Kali Graham (DR – 6th):  4’7″

Long Jump

  • Hannah Heiberger (DR – 2nd):  16’1.25″
  • Stephanie Geraets (DR):  13’10.25″

Triple Jump

  • Hannah Heiberger (DR – 4th):  31’9″

Shot Put

  • Sydney Stofferahn (DR – 4th):  34’2.5″

Discus

  • Maddie Schwebach (DRSM – 3rd):  101’11”
  • Sydney Stofferahn (DR – 4th):  98’9″

Individual Boys Results:

100m Dash

  • Hunter Hansen (DR – 1st):  :11.3
  • Anthony Miller (DR – 3rd):  :11.5
  • Blake Reider (DR):  :12.0
  • Adam Nagelhout (DR):  :12.0
  • Andrew Hegge (DR):  :12.1
  • Tyler Wood (DR):  :12.8

200m Dash

  • Hunter Hansen (DR – 3rd):  :23.0
  • Ross Wiebenga (DR – 6th):  :24.2
  • Josh Roemen (DR):  :24.6
  • Nick Boever (DR):  :24.9
  • Eddie Price (DR):  :25.5

400m Dash

  • Tanner Heim (DR – 2nd):  :52.7
  • Ross Wiebengra (DR – 3rd):  :56.7
  • Eddie Price (DR):  1:01.1
  • Gage Carr (DR):  1:02.1

800m Run

  • Canyon Lowman (DR):  2:19.8
  • James Lueders (DR):  2:27.6
  • Mitchell Heinemann (DR):  2:36.1
  • Logan Millman (DR):  2:36.9

1600m Run

  • Connor Libis (DRSM – 3rd):  5:07.0
  • James Lueders (DR – 6th):  5:23.1
  • Mitchell Heinemann (DR):  5:30.8
  • Seth Bares (DRSM):  5:36.6
  • Logan Millman (DR):  5:39.9

3200m Run

  • Carter Wynja (DR – 5th):  11:26.0
  • Jacob Vogel (DRSM):  13:06.0

110m Hurdles

  • Jeffrey Schuch (DR – 3rd):  :16.9
  • Zach Geraets (DRSM – 4th):  :17.5
  • Avery Welbig (DR):  :19.1

300m Hurdles

  • Dalton Houska (DRSM – 2nd):  :44.2
  • Jeffrey Shuch (DR – 6th):  :47.3
  • Avery Welbig (DR):  :48.5

4x100m Relay

  • Dell Rapids – 2nd:  :46.1
  • Dell Rapids St Mary:  :51.4

4x200m Relay

  • Dell Rapids – 1st:  1:33.4
  • Dell Rapids St Mary:  1:52.4

4x400m Relay

  • Dell Rapids – 1st:  3:47.3

4x800m Relay

  • Dell Rapids – 3rd:  9:14.4
  • Dell Rapids St Mary – 5th:  9:44.2

1600 Sprint Medley Relay

  • Dell Rapids – 1st:  3:51.8
  • Dell Rapids St Mary – 6th:  4:28.1

High Jump

  • Mason Schmidt (DR – 1st):  6’7″
  • Logan Gaspar (DRSM – 4th):  5’11”
  • Ryker Pedde (DR – 5th):  5’7″

Long Jump

  • Mason Schmidt (DR – 2nd):  20’2″
  • Josh Heinemann (DR – 6th):   18’8.5″

Triple Jump

  • Sheldon Siemonsma (DR – 1st):  41’9.5″
  • Josh Heinemann (DR – 3rd):  40’4.25″
  • Mason Peter (DR – 6th):  37’4.75″
  • Zach Geraets (DRSM):  35’8″

Shot Put

  • Dawson Kerzman (DR – 2nd):  44’6.5″

Discus

  • Trevor Pulscher (DR – 3rd):  128’9″
  • Mason Peter (DR – 6th):  120’10”
  • Ethan Brobjorg (DR):  119’9″
Share and Like this story:

Quarrier and Cardinal Track Results from May 5th and 6th

TrackLogoThe Dell Rapids St Mary Cardinal and Dell Rapids Quarrier track teams participated in the Dakota Relays at Howard Wood Field and the O’Gorman Invite on Friday, May 5th, and Saturday, May 6th in Sioux Falls.  Below is a list of individual results from the two events.

Both the Cardinals and Quarriers will be at the Dell Rapids Invite on Monday, May 8th.

Dakota Relays – Individual Results:

  • Boys High Jump:   Mason Schmidt (1st) – 6’7″
  • Boys A Sprint Medley Relay:  Dell Rapids (6th) – 3:40.90
  • Boys A 4x100m Relay:  Dell Rapids (8th) – :44.96
  • Girls A 4x400m Relay:  Dell Rapids (6th) – 4:14.11
  • Boys A 4x400m Relay:  Dell Rapids (4th) – 3:28.73

O’Gorman Invite – Individual Girls Results:

Long Jump

  • Kristina Glazier – 13’4″
  • Cassie Mullaney – 13’3.75″
  • Rhiannon Glazier  – 12’10”

Shot Put

  • Maddie Schwebach – 29’1.75″
  • Emily Winberg – 27’1″

Triple Jump

  • Kennedi Mullaney – 28’1.5″
  • Kristina Glazier – 27’10”

High Jump

  • Cassie Mullaney – 4’1″

Discus

  • Maddie Schwebach – 95’11”
  • Emily Winberg – 70’0″

100m Hurdles

  • Kennedi Mullaney (7th) – :19.01
  • Rhiannon Glazier – :19.46

100m Dash

  • Courtney Brown – :14.58
  • Paige Bunkers – :15.40

4x100m Relay

  • Dell Rapids St Mary (Cassie Mullaney, Kristina Glazier, Courtney Brown, Paige Bunkers) – 7th – :59.06

400m Dash

  • Courtney Brown – 1:15.15

300m Hurdles

  • Rhiannon Glazier (3rd) – :54.82

800m Run

  • Cassy Geraets – 3:04.13

3200m Run

  • Christina Vogel (4th) – 12:57.52

O’Gorman Invite – Individual Girls Results:

High Jump

  • Logan Gaspar (7th) – 5’11”

Discus

  • Carson Park – 96’02”
  • Logan Wolles – 83’04”
  • Eli Longville – 70’00”

Triple Jump

  • Zach Geraets – 36’8″
  • Max Shein – 32’7.5″

Long Jump

  • Logan Gaspar – 17’11.5″
  • Dalton Houska – 16’6″
  • Max Shein – 15’4.75″

Shot Put

  • Carson Park – 35’3″
  • Eli Longville – 31’9″
  • Logan Wolles – 28’4″

110m Hurdles

  • Dalton Houska (4th) – :17.70
  • Zach Geraets (5th) – :17.72
  • Ethan Geraets (6th) – :19.12

100m Dash

  • Sam Schwebach – :12.97
  • Carson Park – :13.34
  • Alex Gaspar – :14.46

4x200m Relay

  • Dell Rapids St Mary (Weston Geraets, Logan Wolles, Ryan Eining, Eli Longville) – 8th – 1:50.66

1600m Run

  • Seth Bares – 5:33.58
  • Jacob Vogel – 5:46.97

4x100m Relay

  • Dell Rapids St Mary (Ethan Geraets, Logan Gaspar, Sam Schwebach, Dalton Houska) – 6th – :49.40

400m Dash

  • Seth Bares – 1:05.14

300m Hurdles

  • Dalton Houska (3rd) – :44.94
  • Ethan Geraets (6th) – :47.18

1600m Sprint Medley Relay

  • Dell Rapids St Mary (Ethan Geraets, Weston Geraets, Sam Schwebach, Seth Bares) – 6th – 4:34.66

 

 

Share and Like this story:

Quarrier Girls and Boys Track Teams Finish 2nd in Lennox

NewDRLogoThe Dell Rapids Quarrier girls and boys track teams both finished second at the LenWood Invitational Track Meet on Tuesday, May 2nd in Lennox.  The girls teams finished with 129.5 points.  Sioux Falls Christian won the girls title with 169 points.  Lennox was third with 115 points.  The top the places were the same for the boys standings.  Sioux Falls Christian was first with 207.5 points.  Dell Rapids was second with 179.5 points, and Lennox was third with 123 points.

The Quarrier track teams will be at the Howard Wood Relays in Sioux Falls on Friday, May 5th, and Saturday, May 6th.

Individual Girls Results

100m Hurdles

  • Sam Price – :19.55

4x800m Relay

  • 3rd – 11:46.71

100m Dash

  • Samantha Verver (6th) – :13.71
  • Hanna VanOverbeke (7th) – :13.72
  • Hannah Heiberger – :14.03
  • Anaka Hemenway – :14.50

4x200m Relay

  • 2nd – 1:51.28

1600m Run

  • Kathryn Fletcher (5th) – 6:14.77

4x100m Relay

  • 4th – :53.12

400m Dash

  • Shaylee Hoff (3rd) – 1:01.92
  • Ava Schuring (4th) – 1:04.29
  • Brooke Klein – 1:08.17
  • Raigan Schmidt – 1:09.19

300m Hurdles

  • Aspen Hansen (1st) – :49.06
  • Sam Price (7th) – :55.16

800m Run

  • Shaylee Hoff (2nd) – 2:33.87
  • Regan Stone (7th) – 2:55.79
  • Katie Jaycox (8th) – 2:56.26
  • Amanda Tomes – 3:00.54
  • Kyra Graham – 3:01.98
  • Cydney Lee – 3:03.58
  • Emily Dorn – 3:09.99

1600m Sprint Medley Relay

  • 2nd – 4:57.73

200m Dash

  • Madysen VanOverbeke (5th) – :28.95
  • Hanna VanOverbeke (7th) – :29.59
  • Stephanie Geraets – :30.88
  • Elly Schultz – ;31.17
  • Raigan Schmidt – :31.35
  • Anaka Hemenway – :31.61

4x400m Relay

  • 2nd – 4:14.40

High Jump

  • Kali Graham (3rd) – 4’7″
  • Kyra Graham (4th) – 4’5″

Long Jump

  • Hannah Heiberger (3rd) – 14’1.5″
  • Stephanie Geraets (7th) – 12’10.75″

Triple Jump

  • Kali Graham (3rd) – 31’8.25″
  • Hannah Heiberger (4th) – 31’0″

Discus

  • Sydney Stofferahn (2nd) – 107’9″
  • Jayda Knuppe – 75’3″
  • Sage Shellum – 69’8″
  • Chrystina Anderson – 65’3″
  • Abby Stauffenecker – 65’3″

Shot Put

  • Sydney Stofferahn (2nd) – 33’7″
  • Sara VanRegenmorter (8th) – 30’6″
  • Jayda Knuppe – 27’3.5″
  • Sage Shellum – 27’3.5″
  • Erin Larson – 21’5.5″

Individual Boys Results

110m Hurdles

  • Jeffrey Schuch (5th) – :17.18
  • Avery Welbig (7th) – :19.35

4x800m Relay

  • 3rd – 9:15.38

100m Dash

  • Hunter Hansen (2nd) – :11.55
  • Andrew Hegge (3rd) – :11.78
  • Anthony Miller (4th) – :11.91
  • Blake Reider (5th) – :12.07
  • Ross Wiebenga (8th) – :12.15
  • Adan Nagelhout – :12.28
  • Josh Roemen – :12.38
  • Nick Boever – :12.53
  • Seth Anderson – :12.62
  • Tyler Wood – :13.28

4x200m Relay

  • 1st – 1:32.88

1600m Run

  • Mitchell Heinemann (5th) – 5:24.44
  • Logan Millman – 5:36.48

4x100m Relay

  • 1st – :45.06

300m Hurdles

  • Jeffrey Schuch (7th) – :46.94
  • Avery Welbig – :49.12

800m Run

  • Tanner Heim (2nd) – 2:02.20
  • Caleb Kirschenmann (3rd) – 2:07.39
  • Derek Ahlers (4th) – 2:07.80
  • Canyon Lowman – 2:18.13
  • James Lueders – 2:26.36
  • Mitchell Heinemann – 2:26.50
  • Logan Millman – 2:34.81

1600m Sprint Medley Relay

  • 2nd – 4:05.97

200m Dash

  • Hunter Hansen (2nd) – :23.55
  • Mason Schmidt (3rd) – :24.30
  • Josh Roemen – :26.10
  • Eddie Price – :26.24
  • Gage Carr – :27.77

320om Run

  • Carter Wynja (1st) – 11:07.75

4x400m Relay

  • 3rd – 3:50.02

High Jump

  • Mason Schmidt (1st) – 6’5″
  • Sheldon Siemonsma (4th) – 5’9″
  • Ryker Pedde (6th) – 5’7″
  • Drew VanRegenmorter – 5’3″

Long Jump

  • Mason Schmidt (2nd) – 20’8″
  • Sheldon Siemonsma (3rd) – 20’2.25″
  • Josh Heinemann (7th) – 18’0″
  • Nick Boever – 16’8.75″
  • Tyler Wood – 16’3″

Triple Jump

  • Sheldon Siemonsma (4th) – 39’6.25″
  • Josh Heinemann (5th) – 37’9″
  • Mason Peter (6th) – 36’4.5″
  • Avery Welbig – 33’1.5″

Discus

  • Mason Peter (3rd) – 127’3″
  • Ethan Borbjorg (6th) – 122’3.5″
  • Eddie Price – 94’2″
  • Cade Schumacher – 86’7″

Shot Put

  • Dawson Kerzman (3rd) – 44’5.5″
  • Trevor Pulscher (8th) – 41’2″
  • Noah Randall – 37’3.5″
  • Nick Palmer – 36’6.5″

 

Share and Like this story:

Boys 2nd, Girls 4th for Quarrier Track in Canton

NewDRLogoThe Dell Rapids Quarrier boys track team finished 2nd and the girls team finished fourth at the Terry Bong Invite in Canton on Thursday, April 27th.  The boys team finished with a total of 111.5 points.  Sioux Falls Christian was first with 146 points, and Tri-Valley placed third with 78 points.  The Quarrier girls team finished with a total of 58 points.  Canton won the girls title with 96 points.  Sioux Falls Christian was second with 91 points, and Mt Vernon/Plankinton was third with 74 points.

Dell Rapids will be at the Lenwood Track Meet in Lennox on Tuesday, May 2nd.


Individual Girls Results

4x800m Relay

  • 6th – 11:51.50

4x200m Relay

  • 3rd – 1:52.39

4x100m Relay

  • 4th – :52.23

40om Dash

  • Shaylee Hoff (2nd) – 1:02.63

300m Hurdles

  • Aspen Hansen (3rd) – :49.85

Medley Relay

  • 4th – 4:54.06

800m Run

  • Shaylee Hoff (3rd) – 2:32.4

4x400m Relay

  • 2nd – 4:16.15

High Jump

  • Kali Graham (3rd) – 4’9″
  • Kyra Graham (4th) – 4’7″

Discus

  • Sydney Stofferahn (4th) – 110’1″

Shot Put

  • Sydney Stofferahn (6th) – 32’1″

Individual Boys Results

100m Dash

  • Hunter Hansen (1st) – :11.29
  • Anthony Miller (4th) – :11.75
  • Blake Reider (5th) – :11.76

4x800m Relay

  • 3rd – 9:15.04

4x200m Relay

  • 2nd – 1:32.99

4x100m Relay

  • 1st – :44.45

400m Dash

  • Tanner Heim (1st) – :51.40
  • Derek Ahlers (4th) – :52.70

Medley Relay

  • 2nd – 3:55.45

200m Dash

  • Ryker Pedde (6th) – :24.55

4x400m Relay

  • 2nd – 3:33.42

High Jump

  • Mason Schmidt (1st) – 6’5″
  • Sheldon Siemonsma (3rd) – 5’11”
  • Ryker Pedde (4th) – 5’11”

Long Jump

  • Mason Schmidt (2nd) – 20’11.5″

Shot Put

  • Dawson Kerzman (2nd) – 46’11”

Triple Jump

  • Sheldon Siemonsma (4th) – 40’4″
  • Josh Heinemann (6th) – 38’2.5″

 

Share and Like this story:

Quarrier Track Results in Flandreau

NewDRLogoBoth the Dell Rapids Quarrier girls and boys track teams had a great day at the Flandreau Invitational track meet on Saturday, April 22nd.  No team team scores were held in the event, but Dell Rapids had many athletes place in the top eight of their events.

The Quarriers will be at the Terry Bong Invite in Canton on Thursday, April 27th, for their next meet.

Individual Girls Results

100m Dash

  • Samantha Verver (2nd) – :13.29
  • Hanna VanOverbeke (3rd) – :13.30
  • Anaka Hemenway (4th) – :13.31
  • Hannah Heiberger (6th) – :13.74

200m Dash

  • Madysen VanOverbeke (3rd) – :29.61
  • Stephanie Geraets (6th) – :31.15
  • Raigan Schmidt (7th) – :31.26
  • Anaka Hemenway – :31.84
  • Elly Schultz – :31.85
  • Samantha Verver – :33.61

400m Dash

  • Shaylee Hoff (3rd) – 1:02.81
  • Madysen VanOverbeke (5th) – 1:06.96
  • Brooke Klein (6th) – 1:07.80
  • Raigan Schmidt – 1:10.34
  • Elly Schultz – 1:11.63
  • Emily Dorn – 1:19.50

800m Run

  • Shaylee Hoff (3rd) – 2:37.08
  • Regan Stone (7th) – 3:00.01
  • Katie Jaycox (8th) – 3:01.89
  • Amanda Tomes – 3:02.66
  • Cydney Lee – 3:08.49
  • Emily Dorn – 3:18.09

100m Hurdles

  • Sam Price (2nd) – :19.44

300m Hurdles

  • Aspen Hansen (2nd) – :50.37

4x100m Relay

  • 1st (Hanna VanOverbeke, Aspen Hansen, Ava Schuring, Samantha Verver) – :52.49

4x200m Relay

  • 2nd – 1:51.03

4x400m Relay

  • 1st (Shaylee Hoff, Brook Klein, Ava Schuring, Aspen Hansen) – 4:26.20

4x800m Relay

  • 2nd – 11:52.35

1600m Sprint Medley Relay

  • 3rd – 4:51.30

High Jump

  • Kali Graham (1st) – 4’8″
  • Kyra Graham (2nd) – 4’6″
  • Hannah Heiberger (3rd) – 4’4″

Long Jump

  • Hannah Heiberger (2nd) – 14’4.75″
  • Stephanie Geraets (6th) – 11’1″

Triple Jump

  • Hannah Heiberger (2nd) – 31’1.75″
  • Kali Graham (4th) – 29’11”

Shot Put

  • Sydney Stofferahn (1st) – 34’1″
  • Sara Van Regenmorter (2nd) – 32’9.25″
  • Erin Larson – 18’6.75″
  • Maggie Moore – 18’3″

Discus

  • Sydney Stofferahn (1st) – 105’2″
  • Chrystina Anderson (8th) – 62’0″
  • Abby Stauffenecker – 59’11”
  • Maggie Moore – 45’5.5″

 

Individual Boys Results

100m Dash

  • Hunter Hansen (1st) – :11.44
  • Adam Nagelhout (2nd) – :11.61
  • Anthony Miller (3rd) – :11.68
  • Blake Redier (4th) – :11.72
  • Josh Roemen (6th) – :11.97
  • Nick Boever (8th) – :12.06
  • Seth Anderson – :12.09
  • Andrew Hegge – :12.12
  • Tyler Wood – :12.70

200m Dash

  • Hunter Hansen (1st) – :23.87
  • Mason Schmidt (2nd) – :24.30
  • Anthony Miller (3rd) – :24.76
  • Blake Reider (4th) – :24.84
  • Adam Nagelhout (5th) – :25.15
  • Tyler Wood – :26.24
  • Keegan Miller – :26.24

400m Dash

  • Tanner Heim (1st) – :52.22
  • Hunter Hansen (2nd) – :52.44
  • Derek Ahlers (3rd) – :52.97
  • Caleb Kirschenmann (4th) – :54.40

800m Run

  • Canyon Lowman (2nd) – 2:17.65
  • James Lueders (3rd) – 2:22.70
  • Gage Carr (6th) – 2:27.35
  • Logan Millman (7th) – 2:31.88
  • Mitchell Heinemann (8th) – 2:32.19

1600m Run

  • James Lueders (2nd) – 5:11.49
  • Mitchell Heinemann (8th) – 5:28.19
  • Logan Millman – 5:38.98
  • Drew Van Regenmorter – 5:43.56

3200m Run

  • Carter Wynja (1st) – 11:16.50

110m Hurdles

  • Avery Welbig (2nd) – :18.69

300m Hurdles

  • Avery Welbig (1st) – :47.98

4x100m Relay

  • 1st (Anthony Miller, Adam Nagelhout, Blake Reider, Andrew Hegge) – :45.86

4x200m Relay

  • 1st (Derek Ahlers, Hunter Hansen, Mason Schmidt, Tanner Heim) – 1:33.93

4x400m Relay

  • 1st (Derek Ahlers, Caleb Kirschenmann, Ryker Pedde, Tanner Heim) – 3:43.80

4x800m Relay

  • 1st (Caleb Kirschenmann, Canyon Lowman, Karsen Welbig, Carter Wynja) – 9:17.53

1600m Sprint Medley Relay

  • 4th – 4:17.95

High Jump

  • Mason Schmidt (1st) – 6’3″
  • Sheldon Siemonsma (2nd) – 5’11”
  • Ryker Pedde (4th) – 5’7″

Long Jump

  • Sheldon Siemonsma (1st) – 19’6.75″
  • Josh Heinemann (3rd) – 18’6.5″
  • Blake Reider (6th) – 16’11”
  • Tyler Wood (8th) – 16’6.25″
  • Josh Roeman  – 16’4.5″

Triple Jump

  • Sheldon Siemonsma (1st) – 40’7″
  • Mason Schmidt (3rd) – 38’11.75″
  • Josh Heinemann (4th) – 38’8.5″
  • Mason Peter (8th) – 36’2.75″
  • Avery Welbig – 33’5″

Shot Put

  • Trevor Pulscher (1st) – 40’9.75″
  • Nick Palmer (3rd) – 39’9.5″
  • Noah Randall (4th) – 36’7.75″
  • Thane Hilmoe – 32’2.5″
  • Ethan Riswold – 27’8.5″

Discus

  • Trevor Pulscher (1st) – 131’1.5″
  • Ethan Brobjorg (3rd) – 111’6″
  • Josh Chase (4th) – 109’7″
  • Mason Peter (6th) – 106’2.5″
  • Dawson Kerzman (8th) – 98’3″
  • Nick Palmer – 96’10”
  • Cade Schumacher – 88’10”
  • Eddie Price – 88’9″
  • Timothy Jaycox – 40’7.5″
Share and Like this story:

Quarrier Track Teams 1-2 at BAH Invite

The Dell Rapids Quarrier boys track team finished first and the girls team finished second at the Beresford/Alcester-Hudston Invitational Track Meet on Tuesday, April 18th.  The boys team finished with 148 points.  Beresford was second with 121 points, and Tri-Valley finished third with 72 points.  Beresford won the girls title with 103.5 points.  The Quarriers were second with 82.5 points, and Parker and Tri-Valley tied for third in the girls standings with 77 points.

The Dell Rapids track teams will be at the Flandreau Invite on Saturday, April 22nd.

DRTrackAtBeresford_4-18-17_2

Photo courtesy of Robin Wiebenga

Girls Results

200m Dash

  • 5th:  Hanna VanOverbeke – :28.77

400m Dash

  • 1st:  Shaylee Hoff – 1:03.71

800m Run

  • 1st:  Shaylee Hoff – 2:41.75

100m Hurdles

  • 6th:  Sam Price – :19.74

4x100m Relay

  • 3rd – :53.89

4x200m Relay

  • 1st – 1:54.38

4x400m Relay

  • 1st – 4:29.05

4x800m Relay

  • 4th – 11:53.79

1600m Sprint Medley Relay

  • 6th – 5:13.99

Discus

  • 3rd:  Sydney Stofferahn – 97’4″

High Jump

  • 3rd:  Kali Graham – 4’8″
  • 4th:  Kyra Graham – 4’6″
  • 6th:  Hannah Heiberger – 4’4″

Shot Put

  • 6th:  Sara Van Regenmorter – 31’8.5″

Triple Jump

  • 3rd:  Hannah Heiberger – 31’1.5″
  • 4th:  Kali Graham – 30’5.5″

 

DRTrackAtBeresford_4-18-17_1

Photo courtesy of Robin Wiebenga

Boys Results

100m Dash

  • 1st:  Hunter Hansen – :11.16
  • 3rd:  Andrew Hegge – :11.80

200m Dash

  • 1st:  Hunter Hansen – :23.46
  • 3rd:  Ryker Pedde – :24.36
  • 5th:  Blake Reider – :24.52

1600m Run

  • 5th:  Carter Wynja – 5:13.43

3200m Run

  • 5th:  Carter Wynja – 11:47.61

110m Hurdles

  • 3rd:  Jeffery Schuch – :16.84

300m Hurdles

  • 4th:  Jeffery Schuch – :47.65

4x100m Relay

  • 1st – :45.62

4x200m Relay

  • 2nd – 1:39.27

4x400m Relay

  • 1st – 3:37.25

4x800m Relay

  • 1st – 8:55.76

1600m Sprint Medley Relay

  • 2nd – 4:06.93

Discus

  • 2nd:  Mason Peter – 119’2″
  • 3rd:  Ethan Brobjorg – 118’0″
  • 4th:  Trevor Pulscher – 117’2″

High Jump

  • 1st:  Mason Schmidt – 6’3″
  • 4th:  Sheldon Siemonsma – 5’7″
  • 6th:  Ryker Pedde – 5’5″

Long Jump

  • 3rd:  Mason Schmidt – 20’5.5″

Triple Jump

  • 1st:  Sheldon Siemonsma – 40’7″
  • 3rd:  Josh Heinemann – 39’6″

 

Share and Like this story: