Six Quarriers Nab All-Conference Honors

NewDRLogoSix Dell Rapids Quarrier basketball players earned Dak XII All-Conference honors for the 2017-2018 season.  Three boys and three girls made the post season award list.

Emma Paul (Jr) was a Second Team All-Conference selection.  Jayda Knuppe (Jr) was a Third Team All-Conference selection, and Arial Hoffman (Sr) was an Honorable Mention.

Jeffrey Schuch (Sr) was named the the All-Conference First Team.  Carson Rentz (Sr) and Mason Schmidt (Sr) were Third Team All-Conference selections.

Dak XII Girls All-Conference Teams

  • MVP:  Madysen Vlastuin – Lennox

First Team:

  • Rianna Fillipi – Lennox
  • Jessi Giles – Madison
  • Haleigh Melstad – Vermillion
  • Lexi Unruh – Sioux Falls Christian
  • Madysen Vlastuin – Lennox
  • Peyton Wingert – Dakota Valley

Second Team:

  • Elsie Aslesen – Elk Point-Jefferson
  • Kasey Jensen – Vermillion
  • Ashlyn Macdonald – West Central
  • Emma Paul – Dell Rapids
  • Riley Peters – Lennox
  • Olivia Rud – Madison

Third Team:

  • Rachel Barkema – Sioux Falls Christian
  • Nicole Brown – Madison
  • Madisyn Heeren – Dakota Valley
  • Courtney Kellenberger – Sioux Falls Christian
  • Jayda Knuppe – Dell Rapids
  • Grace Steineke – Tri-Valley

Honorable Mention:

  • Bailey Conrad – Tea Area
  • Arial Hoffman – Dell Rapids
  • Alyssa Johnson – Dakota Valley
  • Addison Ludwig – Elk Point-Jefferson
  • Jada Lundstrom – Canton
  • Emily McDonald – Tri-Valley
  • Madisen Martinez – Vermillion
  • Kali Nelson – West Central
  • Olivia Ritter – Tea Area

DVC Boys All-Conference Teams

  • MVP:  AJ Plitzuweit – Vermillion

First Team:

  • Aaron Fiegen – Madison
  • Noah Freidel – Tea Area
  • Jack McCabe – Dakota Valley
  • Koln Oppold – Sioux Falls Christian
  • AJ Plitzuweit – Vermillion
  • Jeffrey Schuch – Dell Rapids

Second Team:

  • Mitchell Goodbary – Sioux Falls Christian
  • Jadon Janke – Madison
  • Jaxon Janke – Madison
  • Noah Jewett – Tri-Valley
  • Lincoln Unruh – Sioux Falls Christian
  • Kayden Verley – Canton

Third Team:

  • Josh Arlt – Lennox
  • Justin Hohn-Mack – Tea Area
  • Jared Merkley – Elk Point-Jefferson
  • Jackson Miller – West Central
  • Carson Rentz – Dell Rapids
  • Mason Schmidt – Dell Rapids

Honorable Mention:

  • Christian Beachler – Canton
  • Charlie Cox – Dakota Valley
  • Josh Giles – Madison
  • Jock Graves – Dakota Valley
  • Presston Kollbaum – Elk Point-Jefferson
  • Gavin Schipper – Sioux Falls Christian
  • Kade Stearns – Tea Area
Share and Like this story: