Five Cardinals Earn DVC Basketball Honors

DRSM LogoFive Dell Rapids St Mary Cardinal basketball players were recognized by the Dakota Valley Conference for their play in the 2017-2018 season.

Ella Heinitz and Sydney Cook were Second Team All-Conference selections.  Maddie Schwebach was an Honorable Mention for the girls team.  Connor Libis was a First Team All-Conference selection.  Luke Brown was an Honorable Mention for the boys team.

DVC Girls All-Conference Teams

  • Coach of the Year:  Doug Osthus – DeSmet
  • MVP:  Callie Otkin – Elkton/Lake Benton

First Team:

  • Callie Otkin – Elkton/Lake Benton
  • Cortney Bauman – Deubrook
  • Kristen Poppen – De Smet
  • Ashlyn DeKnikker – Lake Preston
  • Rynn Osthus – De Smet
  • Shaylee DeBeer – Deubrook

Second Team:

  • Ella Heinitz – Dell Rapids St Mary
  • Autumn Wilkinson – De Smet
  • Meriah Flegel – Lake Preston
  • Sam Schindler – Elkton/Lake Benton
  • Sydney Cook – Dell Rapids St Mary
  • Mackenzie Hemmer – Colman-Egan

Honorable Mention:

  • Madysn Gilbertson – Arlington
  • Haleigh Nicol – Colman-Egan
  • Maddie Schwebach – Dell Rapids St Mary
  • Kenzie Blue – De Smet
  • Cassie Quail – Deubrook
  • Rachel Cosgrove – Elkton/Lake Benton
  • Marissa Golas – Estelline
  • Lexie Larson – Lake Preston
  • Victoria Malsich – Oldham-Ramona/Rutland

DVC Boys All-Conference Teams

  • Coach of the Year:  Jeff Larsen – Colman-Egan
  • Co-MVP:  Will Parry – Arlington
  • Co-MVP:  Gage Gruenhagen – De Smet

First Team:

  • Will Parry – Arlington
  • Gage Gruenhagen – De Smet
  • Bodee Groos – Colman-Egan
  • Connor Libis – Dell Rapids St Mary
  • Devon Heuer – Arlington
  • Dalton Voelker – Colman-Egan

Second Team:

  • Kade Groos – Colman-Egan
  • Grant DeRuyter – Elkton/Lake Benton
  • Scott Sampson – Arlington
  • Jack Hasche – Lake Preston
  • Hunter Breske – Oldham-Ramona/Rutland
  • Trevin Holland – De Smet

Honorable Mention:

  • Keith Crisp – Colman-Egan
  • Luke Brown – Dell Rapids St Mary
  • Zach Wolkow – De Smet
  • Codey Bauman – Deubrook
  • Matthew Nibbe – Elkton/Lake Benton
  • Taryn Krog – Elkton/Lake Benton
  • Marcis Hausman – Estelline
  • Byron Bumann – Lake Preston
  • Jeremiah Hoekman – Oldham-Ramona/Rutland
Share and Like this story: