Cardinal and Quarrier Cross Country Results from Jesse James Invite

CrossCountry-GenericThe Dell Rapids St Mary Cardinal and Dell Rapids Quarrier boys and girls cross country teams participated in the Jesse James Invite at River Ridge Golf Course in Garretson on Tuesday, September 5th.  The Quarrier girls finished 7th with a team score of 88.  The Quarrier boys finished 5th with a team score of 80.  The Cardinal teams did not have team scores submitted.

Lennox won the girls title with a team score of 31.  Flandreau finished second with a score of 53, and Deubrook Area placed third with 55 points.  Beresford won the boys team title with 28 points.  Lennox placed second with 31 points, and Sioux Valley was third with 57 points.

The Cardinal teams will be at the De Smet Invite on Thursday, September 7th, for their next meet.  The Dell Rapids teams will be in Luverne on Saturday, September 9th, for their next competition.

Individual Results

Girls Results:

  • DR – Shaylee Hoff (8th) – 21:00.00
  • DR – Aspen Hansen (20th) – 22:16.00
  • SM – Catherine Vogel – 22:50.00
  • DR – Madysen VanOverbeeke – 23:38.00
  • DR – Kathryn Fletcher – 23:46.00
  • DR – Alli DeStigter – 24:51.00

Boys Results:

  • SM – Jacob Vogel (14th) – 18:32.00
  • DR – Canyon Lowman (17th) – 18:46.00
  • DR – Caleb Kirschenmann (19th) – 18:59.00
  • DR – Brayden Pulscher – 19:25.00
  • DR – Logan Anderson – 19:44.00
  • DR – Mitchell Heinemann – 20:24.00
  • DR – Evan Schmidt – 22:31.00

JV Girls Results:

  • DR – Katrina Kruel (1st) – 17:41.00
  • DR – Jayme Schmidt (12th) – 19:21.00
  • DR – Payton Van Zee (14th) – 19.27.00
  • DR – Becky Dorn (17th) – 19:33.00
  • DR – Emily Dorn (18th) – 19:35.00
  • DR – Carissa Montgomery (19th) – 19:37.00
  • DR – Adisen Stadem – 20:01.00
  • DR – Katie Jaycox – 20:04.00
  • DR – Olivia Stelzer – 20:34.00
  • DR – Hannah Downs – 21:09.00
  • DR – Sami Schmidt – 21:30.00
  • DR – Emma Paul – 21:33.00
  • DR – Maya Lee – 21:57.00
  • DR – Addyson Downs – 23:00.00
  • DR – Sidney Krantz – 23:33.00
  • DR – Ella Lueders – 23:51.00

JV Boys Results:

  • SM – Seth Roemen (17th) – 16:05.00
  • SM – Thomas Eining – 16:29.00
  • DR – Gabe Skonseng – 16:50.00
  • SM – Sam Palmer – 17:13.00
  • DR – Justin Nirva – 18:04.00
  • DR – Michael Merry – 20:21.00
  • DR – Hunter Nelson – 20:35.00