2017 South Dakota Volleyball Tournaments

2017 State Tournaments – Nov 16, 17, 18 – Rapid City

Class B

Saturday, November 18th

  • 10:00 a.m.:  #7 Deubrook Area vs #8 Faith
  • 11:45 a.m.:  #4 Hanson vs #6 Burke/South Central
  • 1:30 p.m.:  #2 Chester Area vs #5 Herreid/Selby Area
  • 5:00 p.m.:  #1 Northwestern vs #3 Warner

Friday, November 17th

  • 1:00 p.m.:  #4 Hanson def #8 Faith:  23-25, 25-15, 25-17, 25-18
  • 2:45 p.m.:  #6 Burke/South Central def #7 Deubrook Area:  25-17, 25-12, 25-19
  • 7:00 p.m.:  #1 Northwestern def #5 Herreid/Selby Area:  25-12, 25-9, 25-16
  • 8:45 p.m.:  #3 Warner def #2 Chester Area:

Thursday, November 16th

  • 1:00 p.m.:  #1 Northwestern def #8 Faith:  25-13, 25-17, 25-14
  • 2:45 p.m.:  #5 Herreid/Selby Area def #4 Hanson:  25-14, 18-25, 25-21, 25-28
  • 7:00 p.m.:  #3 Warner def #6 Burke/South Central:  25-13, 25-7, 25-19
  • 8:45 p.m.:  #2 Chester Area def #7 Deubrook Area:  25-21, 25-18, 25-17


Class A

Saturday, November 18th

  • 10:00 a.m.:  #5 Miller vs #7 Parker
  • 11:45 a.m.:  #6 Sioux Valley vs #8 McCook Central/Montrose
  • 1:30 p.m.:  #3 Belle Fourche vs #4 Madison
  • 7:00 p.m.:  #1 SF Christian vs #2 Dakota Valley

Friday, November 17th

  • 1:00 p.m.:  #8 McCook Central/Montrose def #5 Miller:  18-25, 25-19, 25-21, 25-17
  • 2:45 p.m.:  #6 Sioux Valley def #7 Parker:  25-22, 20-25, 23-25, 25-15, 15-10
  • 7:00 p.m.:  #1 SF Christian def #4 Madison:  25-20, 25-16, 25-19
  • 8:45 p.m.:  #2 Dakota Valley def #3 Belle Fourche

Thursday, November 16th

  • 1:00 p.m.:  #1 Sioux Falls Christian def #8 McCook Central/Montrose:  25-19, 25-18, 28-30, 25-18
  • 2:45 p.m.:  #4 Madison def #5 Miller:  25-17, 25-20, 19-25, 25-22
  • 7:00 p.m.:  #3 Belle Fourche def #6 Sioux Valley:  25-17, 16-25, 24-26, 25-23, 15-12
  • 8:45 p.m.:  #2 Dakota Valley def #7 Parker:  25-16, 25-12, 25-18

 

Class AA

Saturday, November 18th

  • 10:00 a.m.:  #2 Mitchell vs #8 SF O’Gorman
  • 11:45 a.m.:  #4 Aberdeen Central vs #6 Huron
  • 1:30 p.m.:  #5 Watertown vs #7 SF Washington
  • 9:00 p.m.:  #1 Harrisburg vs #3 RC Stevens

Friday, November 17th

  • 1:00 p.m.:  #4 Aberdeen Central def #8 SF O’Gorman:  25-19, 26-24, 25-15
  • 2:45 p.m.:  #6 Huron def #2 Mitchell:  25-22, 22-25, 25-15, 25-20
  • 7:00 p.m.:  #1 Harrisburg def #5 Watertown:  25-11, 24-26, 25-11, 23-25, 15-12
  • 8:45 p.m.:  #3 RC Stevens def #7 SF Washington

Thursday, November 16th

  • 1:00 p.m.:  #1 Harrisburg def #8 SF O’Gorman:  25-15, 25-18, 18-25, 25-23
  • 2:45 p.m.:  #5 Watertown def #4 Aberdeen Central:  25-21, 25-15, 25-18
  • 7:00 p.m.:  #3 RC Central def #6 Huron: 13-25, 25-17, 25-21, 25-23
  • 8:45 p.m.:  #2 Mitchell vs #7 SF Washington def #2 Mitchell:  25-15, 22-25, 17-25, 25-22, 15-10